دسته‌بندی نشده

پرکننده موقت دندان و کاربرد آن در دندان پزشکی

پرکننده موقت دندان

پرکردن دندان راه حل مناسبی برای حفره است. آنها یک راه حل ایمن و مؤثر را ارائه می دهند که می تواند در یک بار مراجعه به دندانپزشک تکمیل شود.

 

در حالی که قرار دادن پر کردن یک روش سریع و روتین است، مواقعی وجود دارد که دندانپزشک ممکن است یک ترمیم کوتاه مدت را با یک پرکردن موقت، که گاهی اوقات پر کردن ترمیمی میانی نامیده می‌شود، انتخاب کند. این با یک ترمیم دائمی در تاریخ بعدی پیگیری می شود.

 

پرکردن های موقت دندان چه تفاوتی دارند؟

 

مانند هر پر کردن، پر کردن موقت مانعی ایجاد می کند که از ورود باکتری ها برای آسیب بیشتر به دندان پوسیده جلوگیری می کند. از آنجایی که فقط تا زمانی که بتوان آن را جایگزین کرد در دندان باقی می ماند، نیازی به ماندگاری آن مانند پرکردگی دائمی نیست.

 

 

 

پرکردن دندان راه حل مناسبی برای حفره است. آنها یک راه حل ایمن و مؤثر را ارائه می دهند که می تواند در یک بار مراجعه به دندانپزشک تکمیل شود.

گلاس آینومر رایج ترین ماده مورد استفاده است. به اندازه کافی قوی است که می تواند برای چند هفته یا حتی چند ماه نگه دارد، اما نرم تر از آمالگام (“پر کردن نقره”)، چینی یا مواد دیگر است. همچنین زمانی که زمان ترمیم دائمی پرکردگی یا روکش جدید فرا می رسد، برداشتن آن برای دندانپزشک آسان است. پرکردگی های موقت ممکن است به رنگ دندان باشند، اما اغلب آنها رنگ کمی دارند، بنابراین دندانپزشک می تواند به راحتی آنها را در زمان تعویض تشخیص دهد.

پرکردن های موقت دندان چه تفاوتی دارند؟

مانند هر پر کردن، پر کردن موقت مانعی ایجاد می کند که از ورود باکتری ها برای آسیب بیشتر به دندان پوسیده جلوگیری می کند. از آنجایی که فقط تا زمانی که بتوان آن را جایگزین کرد در دندان باقی می ماند، نیازی به ماندگاری آن مانند پرکردگی دائمی نیست.
روش پرکردن موقت مشابه روش پر کردن هر حفره است. دندانپزشک دندان و لثه های اطراف را با نووکائین یا یک بی حس کننده موضعی دیگر بی حس می کند. قسمت پوسیده دندان با مته برداشته می شود و سپس مواد پرکننده داخل سوراخ بسته می شود. در نهایت لبه ها صاف می شوند و به شکلی در می آیند که لقمه به درستی خط بخورد.
در مورد یک حفره جزئی، پر کردن موقت می تواند بسیار سریع باشد و کمتر از 30 دقیقه طول بکشد. ممکن است به هیچ وجه نیازی به بی حس کردن یا سوراخ کردن دندان نباشد، بلکه نیازی به پر کردن سوراخ باشد.
پر کردن موقت دندان برای چه مواردی استفاده می شود؟

پر کردن موقت فقط در شرایط خاصی استفاده می شود و همیشه به بیماران اطلاع داده می شود که درمان بعدی وجود خواهد داشت. در این بین، بیماران می توانند زندگی عادی خود را از سر بگیرند، خوردن، نوشیدن و صحبت کردن، تا زمانی که جایگزینی برنامه ریزی شود. موارد زیر برخی از مواردی است که دندانپزشک ممکن است از پر کردن موقت دندان استفاده کند:
مدیریت درد اورژانسی

گاهی اوقات درد دندان ناشی از یک حفره یا ترک خوردگی یا از دست دادن پر کردن ممکن است بیمار را برای تسکین اورژانسی نزد دندانپزشک بفرستد. اگر ویزیت پس از چند ساعت انجام شود یا دندانپزشک مجبور شود بیمار را در یک برنامه فشرده بفشارد، ممکن است زمانی برای انجام کامل عمل وجود نداشته باشد. پر کردن موقت در این مدت انجام می شود.

 

اگر در حین مسافرت یک بیمار اورژانسی اتفاق بیفتد، ممکن است نیاز باشد که برای مراقبت به فردی غیر از دندانپزشک معمولی خود مراجعه کند. ممکن است منطقی باشد که یک پر کردن موقت در محل انجام دهید و منتظر بمانید تا در خانه باشند و دندانپزشک خودش بتواند ترمیم دائمی را انجام دهد.
با تاج موقت
روکش دندان‌هایی را می‌پوشاند که بیش از حد آسیب دیده‌اند و نمی‌توانند از پر کردن معمولی پشتیبانی کنند. آنها ممکن است به تنهایی یا به عنوان بخشی از یک روش کانال ریشه استفاده شوند. ابتدا دندانپزشک تمام بافت های عفونی و پوسیده را برمی دارد. در مورد روش کانال ریشه، اعصاب و رگ های خونی در هسته دندان نیز برداشته می شوند. در نهایت، یک تاج واقع گرایانه در بالا قرار می گیرد.
ایجاد تاج دائمی در آزمایشگاه می تواند چند هفته طول بکشد. تا آن زمان، دندانپزشک می تواند یک پر کردن موقت روی دندان قرار داده و آن را با یک روکش موقت بپوشاند. جایگزین ایجاد یک سوراخ خالی است که ناسالم، غیرجذاب و احتمالاً دردناک خواهد بود.
اگر حساسیت یا درد شدید در عصب در معرض حفره یا در طول یک عمل وجود داشته باشد، ممکن است از نوع خاصی از پر کردن موقت به نام پرکننده آرام‌بخش استفاده شود. این سیمان دندانی که از ماده ای به نام اکسید روی اوژنول ساخته شده است، حاوی دارویی برای تسکین درد است. زینک اکسید اوژنول دارای خواصی مشابه روغن میخک است، ماده ای که در درمان های طبیعی دندان درد بدون نسخه وجود دارد.
استفاده از پرکردن آرام بخش موقت می تواند حساسیت دندان را از بین ببرد و به بیمار درد بسیار مورد نیاز را تسکین دهد و در عین حال ساختار آن را تا زمان پیگیری ثابت نگه دارد.
در حین ارزیابی مراحل بعدی درمان
گاهی اوقات، هدف اصلی برای پر کردن موقت، تثبیت دندان و جلوگیری از بدتر شدن آن است، در حالی که دندانپزشک تصمیم می گیرد که کدام روش عمل بهتر است. اگر عفونتی (به نام پالپیت) در ریشه دندان وجود داشته باشد، اعصاب و بافت ها ملتهب می شوند. پر کردن موقت به دندانپزشک زمان می دهد تا نحوه پاسخ دندان را ارزیابی کند. اگر پالپیت برگشت پذیر باشد، دندان ممکن است شروع به بهبود کند، به این معنی که می توان آن را با پر کردن دائمی ثابت کرد. یا، ممکن است ثابت شود که پالپیت برگشت ناپذیر است، به این معنی که یک عمل کانال ریشه لازم است.
مراقبت از پر کردن موقت
در حالی که یک پر کردن موقت در محل است، بیماران باید مراقب باشند که آسیب نبینند یا از جای خود خارج نشوند. آنها ماندگاری دندان های واقعی یا پرکردگی های دائمی را ندارند. دندانپزشک معمولاً دستورالعمل هایی را ارائه می دهد که شامل ملایمت در هنگام مسواک زدن و نخ دندان کشیدن است. آنها ممکن است توصیه کنند از غذاهایی که ترد یا جویدنی هستند اجتناب کنید. بیماران ممکن است بخواهند جویدن را در طرف مقابل دهان امتحان کنند. حتی به حرکت درآوردن پر کردن با زبان آنها در مدت زمان طولانی می تواند آن را شل کند.
مهم است که به یاد داشته باشید که این پرکننده ها برای استفاده کوتاه مدت هستند و قرار نیست ماندگار شوند. این ایده خوبی نیست که روند نهایی را خیلی طولانی به تعویق بیندازید. اگر پرکردگی موقت پاره شود یا بیفتد، باکتری ها می توانند وارد دندان شده و باعث پوسیدگی بیشتر شوند. و اعصاب آشکار در داخل سوراخ باقی مانده می تواند بسیار دردناک باشد.
وقتی زمان تعویض پرکردن های موقت فرا می رسد

صرف نظر از دلیل گرفتن یک پر کردن موقت، این قرار ملاقات ها همیشه باید با برنامه ریزی برای آینده پایان یابد. دندانپزشک معمولاً می خواهد زمانی را برای برداشتن و جایگزینی پر کردن ظرف چند هفته برنامه ریزی کند. اگر تاج یا کانال ریشه لازم باشد، این نیز باید در اسرع وقت اتفاق بیفتد.
برداشتن پرکردگی های موقت مشابه فرآیند قرار دادن یک پرکردگی است. دندانپزشک ناحیه را بی حس می کند و پرکردگی موقت را خارج می کند. طراحی شده است تا به راحتی بیرون بیاید، اما ممکن است کمی حفاری هنوز لازم باشد. پس از بیرون آمدن، مواد پرکننده دائمی به داخل سوراخ می رود و برای ایجاد یک سطح احساس طبیعی شکل و مجسمه سازی می شود یا یک تاج دائمی چسبانده می شود.
پر کردن موقت برای بیمارانی که نیاز به رفع سریع حفره دارند موثر است. اگر مشکوک هستید که حفره دارید و باید آن را پر کنید، می توانید با ابزار آنلاین ما با دندانپزشک نزدیک خود قرار ملاقات بگذارید.

 

 

منبع: dentalhealthsociety

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.